Proč začátečnici?

Dula-začátečnice za sebou sice nemá stovky doprovodů, oproti zkušené dule může mít však jiné výhody.

2

Proč si vybrat dulu-začátečnici? #

Většina maminek preferuje mít u porodu zkušenou dulu, která se v oboru pohybuje už minimálně několik let a má za sebou ideálně desítky porodů. Tento požadavek je naprosto legitimní a rozumím mu. Ovšem na druhou stranu se domnívám, že i dula-začátečnice má oproti zkušené dule svoje výhody.

  1. Hned na začátek bych chtěla zmínit, že většina dul má za sebou jeden nebo více svých porodů. Úplně bez zkušeností tedy dula-začátečnice vlastně není.

  2. Začínající dula, má-li za sebou výcvik u některé z profesních organizací, mívá v zádech svoji konzultantku nebo mentorku, se kterou každý doprovod konzultuje. Takže nastávající mamince se dostává hned “dvojité péče”.

  3. Začínající dula není zajetá ve stereotypech. Je zvyklá učit se novým věcem a zkoušet různé možnosti. Ke každé nastávající mamince přistupuje s maximální zodpovědností a každý doprovod bere jako velkou poctu.

  4. Začínající dula věnuje nastávající mamince výhradní péči, protože má na starost obvykle podstatně menší počet klientek. Nemusí tedy svoje síly dělit mezi 5 maminek, které se jí sešly na podobný termín.

  5. Začínající dula sice nemá tolik zkušeností, o to víc mívá ale energie a chuť věnovat se maminkám. U zkušené duly tomu může být naopak. Ať už proto, že předchozí noc byla třeba u jiného porodu, nebo kvůli tomu, že už je po letech pro ni dulí práce přeci jen trochu rutina.

  6. Přestože začínající dula věnuje nastávající mamince svoji plnou pozornost a každému doprovodu velkou přípravu, její ceny se obvykle pohybují podstatně níže než ceny zkušené duly.

Prosím, rozhodně to neberte tak, že u všech zkušených dul platí přesný opak toho, co u dul-začátečnic! Tedy že svou práci berou na lehkou váhu, neposkytují individuální a kvalitní péči, jsou vyhořelé a drahé. To rozhodně nebylo cílem předchozích odstavců. Naopak, chovám ke zkušeným dulám úctu, respekt a pokoru. Jen jsem chtěla nastínit i druhý úhel pohledu a přimluvit se tak za všechny začínající duly (tedy i za sebe), abyste jim třeba dali šanci :)