Rebozo
Rebozo ženy nejčastěji využívají v těhotenství a při porodu. Existují ale i jiné chvíle, kdy má smysl vytáhnout ho ze skříně.
3
Moje dlouhá cesta k rebozu začala před necelými deseti lety. To se vlastně tak nějak obecně začal můj život ubírat jiným směrem. Narodil se mi totiž nejstarší syn. Přesto mi trvalo další dvě těhotenství a ještě další dva roky k tomu, abych tento mexický poklad objevila. V těhotenství už ho na sobě bohužel nevyzkouším (ačkoli jsem na pár chvil zvažovala, jestli to kvůli němu risknout ještě počtrvté - ano, tak moc mě nadchlo), ale ráda bych to nabídla jiným ženám. A na sobě ho vyzkouším během jiných chvil v životě ženy, do kterého v Mexiku neodmyslitelně patří. Tamní dívky ho dostávají jako dar k první menstruaci. Během ní se dá totiž taky využít, věděli jste to?
Pokud ano, možná pro vás bude tenhle článek nuda. Ale pokud ne, možná byste v něm mohli objevit něco zajímavého. Pokusím se totiž shrnout, v jakých chvílích má smysl ho vytáhnout ze skříně a zapojit do akce.
Asi nejintenzivněji a nejčastěji ho ženy využívají v těhotenství a při porodu. Ale svoji službu může dobře odvést i při bolestivé menstruaci nebo jako podpora k otěhotnění. V těhotenství ho ženy ocení především v posledních měsících - ať už jako oporu pro bříško, nebo jako pomocníka pro napolohování miminka.
Ovazování bříška v těhotenství rebozem přináší ženám úlevu - bříško má v rebozu oporu ve správné poloze a ulevuje se tak zádům, která nesou obzvlášť v těhotenství “nadměrný náklad”. Správnou polohou uzle se dá navíc pomoci miminku k tomu, aby buď ještě zůstalo v bříšku, nebo ho naopak podpořit v tom, aby se začalo posouvat k porodním cestám.
Pokud miminko zaujímá ne úplně vhodnou polohu, můžeme mu masáží rebozem pomoct, aby se v bříšku poskládalo trochu jinak. Kristina Zemánková, která má s rebozem bohaté a velmi pozitivní zkušenosti, takovou situaci přirovnává k zaseklému šuplíku - občas stačí s ním trochu zatřást a on jde hned snáz otevřít. Stačí k tomu jednoduše milimetr místa navíc.
Během porodu jde rebozem masírovat, zavěsit se na něj, schovat se do něj nebo pomoct miminku, aby snáze prošlo porodními cestami. Je to perfektní nástroj pro ty, kdo s ženami u porodu jsou. Kus látky, trocha fyzické aktivity a spousta pozitivních výsledků.
Když je miminko na světě, rebozo určitě nemá smysl ukládat někam daleko. V šestinedělí pomáhá ovázání bříška rebozem k rychlejšímu zavinování dělohy. A když do něj zrovna není zamotaná maminka, může se v něm pohupovat nebo nosit miminko. Spirituálně založené ženy ho pak nejspíš vytáhnou také při rituálu zavírání kostí. I s odrostlým miminkem se dá rebozo využít víc než jednou za měsíc. Taková celotělová masáž rebozem totiž taky není k zahození.
Sice mi to trvalo, ale od července 2023 mám svoje první rebozo doma. Může za to vlastně docela dost Kristina Zemánková, u které jsem absolvovala seminář “Rebozo a zavinování bříška v praxi porodní asistentky”. Když mě totiž během něj asi potřetí napadlo, že nechápu, jak jsem bez reboza mohla doteď žít, slíbila jsem si, že si minimálně jedno objednám. A že ho budu používat. Já osobně a taky jako dula.
Mám ráda, když do sebe věci tak nějak hezký zapadají (možná proto mě baví puzzle, když nad tím tak přemýšlím), takže švagrová, co aktuálně žije v Mexiku a měla zrovna cestu do Evropy, pro mě byla jako kurýr seslaný shůry. Reboza jsem objednala rovnou tři. Jedno pro sebe, jedno pracovní a jedno pro dceru, až vyroste. Jako dárek, však víte :) S tím pracovním budu odteď čarovat, takže jestli vás tento mexický poklad zaujal, ozvěte se, moc ráda vám ukážu, jak mocný umí být.